KITCLFB9.5G6X50-AP
UPC:
MPN:
KITCLFB9.5G6X50-AP
Current Stock:
Google Product Type:
Gates > Chain Link Fence
Google Product Category:
Hardware > Fencing & Barriers > Fence Panels
Google Size System:
US
Gauge:
9.5 AWG
Length:
50 ft
Height:
6 ft
Color:
Black
Buy Now, Pay Later — 0% APR Flexible plans up to 12 months with Affirm
Secure Checkout
Quality Products
Free Shipping
Frequently Bought Together:
Galvanized Steel Chain Link Fence – Complete Kit – 6x50 ft. – 9.5 AW Gauge - Black
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Features
  • Hot-dipped galvanized steel helps prevent premature rust and corrosion
  • Steel has PVC coating for enhanced weather resistance
  • 9.5-gauge fabric is thicker and stronger than higher gauge fences
  • Black color adds a sleek, stylish look to your space
  • Economical and low-maintenance alternative to other fencing solutions
  • Chain link fabric arrives in compact roll-out design for easy storage and installation
  • Fencing has been galvanized before weaving to eliminate burrs and sharp surfaces
  • Post caps help protect internal sides of fence posts from outdoor elements
  • Fencing can be cut down to the exact size needed for your space
  • Complete assembly kit included
Technical Specs
  • Material:
    Hot-Dipped Galvanized Steel
  • Chain Link Type:
    Diamond
  • Mesh Size:
    2-in. (50 mm)
  • Gauge:
    9.5 AWG
  • Length:
    50 ft. (15.24 m)
  • Height:
    6 ft. (1.83 m)
  • Color:
    Black
  • Assembly Kit Included:
    (1) Chain Link Fence Fabric: 50L x 6H ft. (15.24L x 1.83H m); (6) Posts, 8L ft. x 2.36 in. diameter (2.43L m x 60 mm diameter); (9) Top Rails: 6L ft. x 1.5 in. diameter (1.8L m x 38 mm diameter); (2) Tension Bars; (10) Tension Bands; (2) Brace Bands; (2) Rail Ends; (12) Carriage Bolts; (4) Post Loop Caps; (2) Post End Cap; (6) Post Sleeves; (50) Tie Wires